Przygotowując się do szkolenia z zarządzania czasem studiuję namiętnie literaturę tematu. Wśród książek, które z tej tematyki zdecydowanie polecam (w szczególności zaś tzw. artystom i wszystkim innym, twórczym, wrażliwym i kreatywnym duszom) znajduje się ta:
„Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł.”

Książka ma wielu autorów. De facto jest zbiorem uporządkowanych według logicznego klucza artykułów. Redakcją całości zajął się Jocelyn K. Glei, główny redaktor serwisu 99U (Empowering the Creative Community).

Garść cytatów z książki będzie jak się zdaje najlepszą jej rekomendacją.


„Geniusz to 1% inspiracji i 99% ciężkiej pracy.” (Thomas Edison)

„Jeśli będziesz grał bez żadnych przerw, w końcu odbije się to na Twoim funkcjonowaniu. Oczywiście każdy wielki przywódca musi zmierzyć się ze swoimi demonami, by móc je pokonać. Wiedziałem o tym, jednak nie zauważałem żadnych istotnych problemów. Kłopot w tym, że we współczesnym świecie te demony bywają niepozorne: to codzienne drobiazgi, wysysające nasz potencjał dokonania rzeczy wielkich.” (Scott Belsky)

„Nasz ustalony plan dnia (lub jego brak), umiejętność zapobiegania problemom zamiast reagowania na nie i systematyczna optymalizacja nawyków pracy przesądzają o tym, czy jesteśmy w stanie realizować swoje pomysły.”(Scott Belsky)

„Gdy ludzie chcą rozmawiać o kreatywności, tak naprawdę szukają porady dotyczącej tego, jak wdrożyć nowe pomysły i działać bardziej skutecznie.” (Scott Belsky)

„Nigdy nie widziałem zespołu sportowego, który nie robiłby narad, jednak sami często pracujemy miesiącami lub nawet latami z klientami i współpracownikami, nigdy nie zadając sobie trudu, by spojrzeć na naszą pracę z perspektywy, przeprowadzić inwentaryzację i wprowadzić poprawki do systemów”. (Scott Belsky)


Zapraszam do subskrypcji Newslettera oraz do udziału w szkoleniu:
Zarządzanie czasem. Jak być lepiej zorganizowanym, wydajnym i skutecznym?


„Największy problem z każdą rutyną polega na tym, że nie jesteśmy jej świadomi, co sprawia, że łatwo poddajemy się złym nawykom.” (Scott Belsky)

„Różne ułatwienia nowoczesności mają swoją cenę.” (Scott Belsky)

„Prawdopodobnie przekonasz się, że Twoje codzienne nawyki zmieniły się, dostosowując się do otoczenia zamiast do Twoich potrzeb i preferencji.” (Scott Belsky)

„Tylko biorąc odpowiedzialność za swoją codzienność, możesz naprawdę wpłynąć na to, co ma dla Ciebie największe znaczenie.” (Scott Belsky)

„Jeśli chcesz w swoim życiu stworzyć coś wartościowego, musisz oddzielić wymagania zewnętrznego świata od swoich własnych ambicji.” (Mark McGuinness)

„Wspaniała powieść, olśniewający projekt, nowatorskie oprogramowanie, rewolucyjna firma – takie osiągnięcia wymagają czasu, przemyśleń, umiejętności i wytrwałości. Żadna z tych rzeczy nie wyda Ci się równie pilna, co te cztery e-maile, które dostałeś w przeciągu ostatniej pół godziny od klienta X czy kolegi Y, mimo że proszą Cię w nich o coś, co prawdopodobnie mogłoby zaczekać kilka godzin albo nawet dni.” (Mark McGuinness)

„Nikt nie lubi poczucia, że inni ludzie niecierpliwie czekają na jego odpowiedź. Na początku dnia, gdy Twoja skrzynka odbiorcza pęka w szwach, na poczcie głosowej czekają nieodsłuchane wiadomości, a na biurku piętrzą się notatki z zebrania z rzeczami do zrobienia, kuszące może się wydać uprzątnięcie tych wszystkich spraw, zanim zajmiesz się swoją pracą. Mówisz sobie, że jeśli będziesz na bieżąco, to łatwiej będzie Ci się skupić.

Problem z tym podejściem polega na tym, że oznacza ono poświęcenie większej części dnia na zajmowanie się priorytetami innych ludzi. Zanim wreszcie siądziesz do swojej pracy, jest już popołudnie, odczuwasz spadek energii, a Twój umysł nie pracuje już tak wydajnie.” (Mark McGuinness)

„Najważniejszą zmianą, którą musisz wprowadzić w swoich zwyczajach, jest przełączenie się na wykonywanie najpierw twórczej pracy, a dopiero potem na reagowanie na potrzeby innych. (…) Z definicji to podejście jest sprzeczne z oczekiwaniami innych i naciskami, które na Ciebie wywierają. (…) Wywołuje to dyskomfort i czasem sprawia, że ludzie się złoszczą. Jednak lepiej rozczarować kilka osób z powodu drobiazgów, niż zamienić swoje marzenia na pustą skrzynkę odbiorczą. W przeciwnym wypadku przehandlujesz swój potencjał za iluzję profesjonalizmu.” (Mark McGuinness)

„Każdego dnia okreś porę rozpoczęcia i zakończenia pracy – nawet jeśli pracujesz sam. Przeznacz różne pory dnia na różne rodzaje pracy: tworzenie, spotkania, korespondencję, sprawy administracyjne i tak dalej. Sztywne granice sprawiają, że poszczególne zadania nie zajmują Ci więcej niż powinny i nie zabierają czasu przeznaczonego na inne kwestie. Pozwalają też uniknąć pracoholizmu, przez który tak naprawdę stajemy się mniej produktywni, niż chcielibyśmy być.” (Mark McGuinness)


Zapraszam do subskrypcji Newslettera oraz do udziału w szkoleniu:
Zarządzanie czasem. Jak być lepiej zorganizowanym, wydajnym i skutecznym?


„Nie czekaj na odpowiedni nastrój. Nic nie osiągniesz, jeśli będziesz tak postępować. Twój umysł musi wiedzieć, że czas wziąć się do roboty.” (Pearl S. Buck)

„Mamy tendencję, by przeceniać to, ile jesteśmy w stanie zrobić w krótkim czasie, i nie doceniać tego, ile jesteśmy w stanie osiągnąć w dłuższej perspektywie, o ile będziemy pracowali powoli i wytrwale.” (Gretchen Rubin)

„Często najlepsze rezultaty osiąga się ciężką pracą. Kreatywność wyrasta z nieustannego krążenia idei, a jednym z najprostszych sposobów dojścia do świeżych wniosków jest nieustanne zaangażowanie umysłu w dany projekt. Gdy pracujesz regularnie, regularnie też doświadczasz przypływów natchnienia.” (Gretchen Rubin)

„Najbardziej męcząca jest ta praca, której się nie zaczyna.” (Gretchen Rubin)

„Dni są długie, lecz lata krótkie.” (Gretchen Rubin)

„Zawsze miej dużo wolnego miejsca w walizce.” (Gretchen Rubin)

„To, co robisz każdego dnia, jest ważniejsze od tego, co robisz raz na jakiś czas.” (Gretchen Rubin)

„Wiele osób potrafi pracować twórczo, kiedy przyjdzie im natchnienie, jednak zawodowcem można zostać jedynie wtedy, gdy potrafi się tworzyć nawet, gdy nie ma się na to ochoty. Ta emocjonalna stabilność stanowi o tym, że jest to Twoja praca, a nie jedynie hobby.” (Seth Godin)

„Bycie twórczym oznacza, że musisz sprzedawać swoje pomysły.” (Seth Godin)

„Nigdy nie spotkałem nikogo, kto świetnie radziłby sobie ze sprzedażą od urodzenia.” (Seth Godin)

„Człowiek, który jest w stanie stworzyć krótki film rzucający wszystkich na kolana, a nie jest w stanie zebrać funduszy na film pełnometrażowy, albo człowiek, który dostaje różne zlecenia, jednak nie jest w stanie zamienić tego w pracę w pełnym wymiarze godzin – tacy ludzie uprawiają autosabotaż. Tacy ludzie sabotują sami siebie, ponieważ alternatywą jest wejście na rynek jako ktoś, kto wie, co robi.” (Seth Godin)

„Większość z nas traktuje swoją wydajność jako nieograniczoną, ponieważ przez większość życia nie mamy z nią problemów.” (Tony Schwartz)

„Sen jest ważniejszy niż jedzenie.” (Tony Schwartz)

„Nasze ciało funkcjonuje zgodnie z rytmem ultradobowym – czyli 90-minutowymi odcinkami czasu, w których nasz organizm aktywizuje, a następnie osłabia poszczególne funkcje umysłowe. Możemy przedłużać ten czas dzięki kawie, słodyczom, czy hormonom stresu, jednak czyniąc tak zaniedbujemy fizjologiczną potrzebę okresowego odpoczynku i odnowy. Prędzej czy później musimy za to zapłacić.” (Tony Schwartz)

„To nie ciężar łamie Ci grzbiet, lecz sposób w jaki go niesiesz.” (Lena Horne)

„Oczywiste jest, że informacje konsumują uwagę odbiorców. Stąd bogactwo informacji powoduje niedostatek uwagi.” (Herbert Simon)

„Nie wystarczy być zajętym. (Mrówki też są ciągle zajęte). Musimy zadać sobie pytanie, czym właściwie się zajmujemy.” (Henry David Thoreau)


Zapraszam do subskrypcji Newslettera oraz do udziału w szkoleniu:
Zarządzanie czasem. Jak być lepiej zorganizowanym, wydajnym i skutecznym?


„Jeśli możesz, postaraj się znaleźć jakiś wyraźny punkt pośredni w realizacji projektu – tak, by uwolnić swój umysł od nękających pytań i myśli – zanim przejdziesz do innego zadania. W ten sposób łatwiej będzie Ci mentalnie zakończyć jakiś etap pracy i przenieść całą swoją energię na kolejne zadanie.” (Christian Jarret)

„Oczywiście w procesie twórczym czasem warto zająć się czymś innym. Psychologowie udowodnili, że gdy masz jakiś problem do rozwiązania lub potrzebujesz nowych pomysłów, zajęcie się na krótki czas czymś innym może pomóc Twojej podświadomości znaleźć związki pomiędzy odległymi pojęciami. Jednak to jest wyjątek od ogólnej zasady, że wielozadaniowość jest wrogiem produktywności.” (Christian Jarret)

„Jedną z najbardziej podstawowych form ludzkiej głupoty jest zapominanie, co właściwie chcemy osiągnąć.” (Friedrich Nietzsche)

„Ludzie mają naprawdę zły nawyk, by od razu po przyjściu do pracy sprawdzać skrzynkę.” (Dan Ariely)

„W przypadku czasu również mamy do czynienia z kosztem utraconych możliwości – jednak często trudniej jest to zrozumieć.” (Dan Ariely)

„Musimy zrozumieć, że gdy pokusa do nas dotrze, będzie nam ją bardzo trudno odeprzeć. Tak więc jeśli masz otwartą skrzynkę mailową i widzisz, że czeka w niej na ciebie wiadomość, trudno ci będzie o tym zapomnieć. (…) Najlepiej chyba byłoby, gdyby menedżerowie porozmawiali z działem informatycznym i zarządzili, że w godzinach od ósmej do jedenastej każdego dnia e-maile nie będą dostarczane. Pomysł, że powinniśmy komunikować się 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu naprawdę nie sprzyja maksymalizacji produktywności.” (Dan Ariely)

„Weźmy na przykład Facebooka. Czy chodzi w nim o to, żebyś za dwadzieścia lat był bardziej produktywny? Czy też raczej o to, by zabrać twój czas, twoją uwagę i pieniądze już teraz? To samo dotyczy YouTube’a, czasopism online i tak dalej.” (Dan Ariely)

„Połączenie tych trzech czynnkiów: (1) tego, że świat wokół nas stara się nas kusić, (2) tego, że słuchamy świata wokół (architektura wyborów), i (3) tego, że niezbyt dobrze radzimy sobie z pokusami… daje nam przepis na katastrofę.” (Dan Ariely)

„Badania pokazują, że opieranie się pokusom wymaga energii, a to nas wyczerpuje, tak więc w miarę upływu dnia szansa na to, że w końcu im ulegniemy, staje się coraz większa.” (Dan Ariely)

„Najbardziej znane twórcze umysły nie mają bogatych mecenasów, którzy ich utrzymują niezależnie od tego, co tworzą. Muzycy pracują na pełny etat, poeci też są wykładowcami, a twórcy filmów kręcą na boku reklamy.” (Erin Rooney Doland)


Zapraszam do subskrypcji Newslettera oraz do udziału w szkoleniu:
Zarządzanie czasem. Jak być lepiej zorganizowanym, wydajnym i skutecznym?


„Kreatywność i wydajność można wzmocnić, jeśli pracownicy naprzemiennie zajmują się zadaniami, które wymagają uwagi, i takimi, które mogą wykonywać automatycznie. Można powiedzieć, posiłkując się analogią sportową, że ludzki umysł jest lepiej przystosowany do biegania sprintów niż maratonów.” (Erin Rooney Doland)

„Co jest pierwszą rzeczą, którą robisz, gdy wyjdziesz z jakiegoś spotkania lub zajęć? Gdy przechodzisz z jednego pokoju konferencyjnego do drugiego? Gdy czekasz w kolejce? Te chwile „pomiędzy” kiedyś były okazją do tego, by się na chwilę zatrzymać i pomyśleć. Teraz ochoczo wskakujemy do strumienia komunikacji, wsłuchując się w świat zewnętrzny zamiast w samych siebie.” (Scott Belsky)

„Stań się świadomy poczucia braku bezpieczeństwa, które odciąga Cię od teraźniejszości.” (Scott Belsky)

„Jesteś sługą swojego własnego potencjału.” (Scott Belsky)

„Niezależnie od tego, jak będzie wyglądał rozwój technologii w przyszłości, najwięksi przywódcy zawsze będą osobami, które najlepiej potrafią wsłuchać się w siebie i w pełni wykorzystać siłę swojego umysłu.” (Scott Belsky)

„Badania przeprowadzone niedawno przez McKinsey Global Institute wykazały, że przeciętny pracownik umysłowy spędza średnio 28% swojego tygodnia pracy na pisaniu, czytaniu lub odpowiadaniu na e-maile.” (Aaron Dignan)


Zapraszam do subskrypcji Newslettera oraz do udziału w szkoleniu:
Zarządzanie czasem. Jak być lepiej zorganizowanym, wydajnym i skutecznym?


„Najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o wspieranie realizacji swoich dążeń za pomocą skrzynki mailowej, jest to, że rozproszenia muszą umrzeć, tak aby Twoje najważniejsze cele mogły żyć.” (Aaron Dignan)

„Różnica pomiędzy ludźmi, którzy odnoszą sukcesy, a ludźmi, którzy odnoszą ogromny sukces, jest taka, że ci drudzy niemal zawsze odpowiadają >>nie<<" (Warren Buffett)

„Celowe działanie wymaga jasnego sprecyzowania intencji. Jednak większość z nas loguje się do portali społecznościowych bez tego.” (Lori Deschene)

„Większość spełnionych ludzi skupia się raczej na jakości swoich kontaktów, a nie na ich liczbie. Priorytetem dla nich jest pokazanie swojego autentycznego ja, zamiast walki o to, by stworzyć i utrzymać personę.” (Lori Deschene)

„Co tydzień Twój umysł i Twoja dusza – potrzebują resetu.” (Tiffany Shlain)

„Badania przeprowadzone w 2008 roku sugerowały, że dorośli łącznie obejrzeli w ciągu roku 9,8 miliarda godzin telewizji. W kolejnych badaniach, w których użyto tabel ubezpieczeniowych, badacze ustalili, że każda godzina spędzona przed telewizorem w przypadku osób w wieku powyżej 25 roku życia skraca średni czas życia o 21,8 minut. Według artykułu opublikowanego w New Your Times: „dorosły spędzający średnio sześć godzin dziennie przed telewizorem przez całe życie średnio żyje o 4,8 roku krócej niż osoba, która nie ogląda telewizji. Te wyniki utrzymują się nawet w przypadku osób, które regularnie ćwiczą.” (Linda Stone)

„Przestaliśmy postrzegać dzwonek telefonu lub sygnał nadchodzącej wiadomości jako inwazję w naszą osobistą przestrzeń i zamach na nasz czas.” (James Victore)

„Złapano nas na wirtualną smycz, z aktórą pociąga zły szef, wymagający klient lub znudzeni przyjaciele” (James Victore)


Zapraszam do subskrypcji Newslettera oraz do udziału w szkoleniu:
Zarządzanie czasem. Jak być lepiej zorganizowanym, wydajnym i skutecznym?


„Po co uciekać przed jakimkolwiek wysiłkiem? Praca, proces jest celem samym w sobie. Buduje nasz charakter, czyni nas lepszymi.” (James Victore)

„Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których nie śniło się wyszukiwarce Google.” (James Victore)

„Nie każdy jest w stanie wziąć sobie na barki tę odpowiedzialność, by stać się dobrym wzorcem do naśladowania dla swoich dzieci. Jednak bohaterowie kolejnych pokoleń będą ludźmi, którzy są w stanie odciąć się od brzęczenia i budzenia zewnętrznych rozproszeń i wsłuchać się w głos własnych serc, tymi, którzy pójdą własną drogą, aż nauczą się kroczyć dumnie wyprostowani, a nie zgięci wpół niczym neandertalczycy, wpatrzeni w gadżet w swojej dłoni i idący wprost pod nadjeżdżający samochód.” (James Victore)

„Aby osiągnąć prawdziwą biegłość, musisz stale tworzyć dla swojego najważniejszego odbiorcy: dla samego siebie.” (Todd Henry)

„Badania przeprowadzone w 2012 roku przez Adobe wykazało, że niemal 75% pracowników w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej, Niemczech, Francji i Japonii uważało, że nie realizuje swojego twórczego potencjału (w Stanach Zjednoczonych odsetek ten sięgał niemal 82%!” (Todd Henry)

„Presja tworzenia na zamówienie może sprawić, że będziemy się stale oglądać na konkurencję i współpracowników, zamiast patrzeć przed siebie.” (Todd Henry)

„Wielu twórców, projektantów i architektów mówi, że ich najlepsze prace często wyrastają wprost z ograniczeń narzuconych im przez klienta.” (Scott McDowell)

„Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Harvarda, dzięki odpowiedniej dawce snu i odpoczynku: <>” (Scott McDowell)

„Powiedzenie, że coś jest skończone, nie oznacza, że nie można by tego poprawić lub rozwinąć w przyszłości. Oznacza jednak, że mogę oddać projekt i przejść od czegoś nowego.” (Elizabeth Grace Saunders)


Zapraszam do subskrypcji Newslettera oraz do udziału w szkoleniu:
Zarządzanie czasem. Jak być lepiej zorganizowanym, wydajnym i skutecznym?


„Dla perfekcjonisty zgoda na coś, co nie jest doskonałe, wydaje się czymś gorszym niż nieukończenie projektu, dlatego właśnie perfekcjoniści często tworzą niewiele.” (Elizabeth Grace Saunders)

„Niech konieczność stanie się cnotą – postaw sobie wyzwanie, by osiągnąć tak wiele, jak jest to możliwe z tym, co masz. Jeśli wciąż masz wątpliwości, przypomnij sobie pierwszą i drugą trylogię Gwiezdnych wojen i zadaj sobie pytanie, czy zawsze większe środki przynoszą lepsze rezultaty.” (Mark McGuinness)

„Musisz się stać bardziej gruboskórny. Pokaż mi twórcę, który nigdy nie dostał złej recenzji ani nie miał gorszego okresu – na pewno nie będzie to nikt naprawdę wybitnt.” (Mark McGuinness)

„Mann, Fowles, Kahlo, Twain, Iggy Pop… jeśli czujesz się zniechęcony i czujesz, że utknąłeś w miejscu, niech Cię pocieszy fakt, że jesteś w doborowym towarzystwie. Żadna z tych wybitnych postaci nie była wolna od niemocy twórczej.” (Mark McGuinness)

„Gdy za młodu działamy jako amatorzy, nie ma z nas żadnego pożytku – przynajmniej jeśli chodzi o wypełnianie naszego przeznaczenia lub zrobienie czegoś konkretnego. Na poziomie amatorskim potrafimy jedynie zawalać sprawy, wycofywać się w ostatniej chwili, panikować w obliczu nowych możliwości, nadmiernie agresywnie domagać się swoich praw i ogólnie przeszkadzać samym sobie. Gdy stajemy się profesjonalistami, wszystko to się zmienia.” (Steven Pressfield)

„Czy jesteś w stanie poradzić sobie z sukcesem? Czy umiesz podnieść się po porażce? Czy potrafisz innym zlecać zadania? Czy potrafisz szukać pomocy z zewnątrz? Czy jesteś w stanie pracować z innymi? Czy zdołasz obejrzeć się za siebie i pomóc wspinać się kolejnemu pokoleniu, które depcze Ci po piętach? Czy Twoja etyka wytrzyma próbę przeciwności? Czy jesteś w stanie zaspokoić potrzeby rynku i sprzedać wszystko? A co, jeśli świat się zmieni i książki, filmy i działania charytatywne staną się domeną robotów? Czy przeprowadzisz się na Marsa i zaczniesz od początku?” (Steven Pressfield)

„Inspiracja jest dla amatorów, pozostali z nas po prostu muszą przychodzić codziennie do pracy.” (Chuck Close)


Zapraszam do subskrypcji Newslettera oraz do udziału w szkoleniu:
Zarządzanie czasem. Jak być lepiej zorganizowanym, wydajnym i skutecznym?