O książce Scotta Belsky’ego „Realizacja genialnych pomysłów – jak sprawić, by nie skończyło się na gadaniu” dowiedziałem się w trakcie czytania innej książki, do której napisał przedmowę i jeden z rozdziałów – oba teksty znakomite! – „Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł.”

Książkę kupiłem w ciemno. I rozczarowania bynajmniej nie było.

„Realizacja genialnych pomysłów” okazała się dla mnie o tyleż wartościowa, że (1) porusza temat efektywności (czy raczej idąc po myśli Petera Druckera – skuteczności) działania i – co dla mnie osobiście ważne – (2) kierowana jest do tzw. kreatywnego środowiska, czyli osób, które „genialne pomysły” produkują na potęgę… wdrażają ich jednak (w statystycznym ujęciu) nie wiele.

Założyciel i dyrektor generalny Behance (niech to wystarczy za bio o autorze) bierze za punkt wyjścia swoich rozważań założenie, że pomysły już są, że nie ma trudności z ich generowaniem. Jak precyzyjnie tytuł książki to ujmuje skupia się wyłącznie nad ich „realizacją – by nie skończyło się na gadaniu” – nad tym, jak przenosić te genialne pomysły z obszaru idei i marzeń, w obszar realnie zrealizowanych przedsięwzięć – bez utraty ich pierwotnego blasku i właściwej nuty genialności.

Że trzeba – tak to banalnie ujmę – w takich chwilach się ogarnąć, sprężyć i wziąć do roboty – wiedziałem od dawna. Że to jednak nie wszystko – przeczuwałem zdecydowanie zbyt słabo. I za wzmocnienie tego przeczucia jestem Scott’owi Belsky’emu ogromnie wdzięczny!

By nie odbierać Ci przyjemności z lektury tej książki nakreślę jedynie jego główną koncepcję. Ta zaś opiera się na trzech istotnych filarach.


Zapraszam do subskrypcji Newslettera oraz do udziału w szkoleniu:
Zarządzanie czasem. Jak być lepiej zorganizowanym, wydajnym i skutecznym?


1. Organizacja i realizacja

Sekret sprowadza się do tego, że każde – w tym również kreatywne, twórcze, czy artystyczne przedsięwzięcie jest po prostu projektem. I im lepiej umiemy projekty planować i zarządzać ich realizacją, tym będziemy po prostu w realizacji swoich pomysłów bardziej skuteczni.

A że w środowisku twórczym, artystycznym taki porządek i systematyczność zdają się nie być czymś naturalnym, to też Belsky podpowiada, jak to można praktycznie wdrożyć począwszy od organizacji samego projektu, poprzez zarządzanie własną energią, uwagą, koncentracją i priorytetami, aż po skuteczne i wytrwałe „toczenie piłki do celu” i niepoddawanie się presji generowania kolejnych „genialnych pomysłów” w chwili, gdy popychać aktualny projekt jest szczególnie ciężko.

2. Siły społeczne

Jeśli nawet działasz w pojedynkę, a Twój „genialny pomysł” ostatecznie będzie miał tylko jednego twórcę, to i tak istotnie osłabiasz swoje możliwości w zakresie realizacji przedsięwzięcia jak też ostatecznego odbioru tego, co stworzysz, ukrywając się ze swym przedsięwzięciem do momentu jego oficjalnej premiery.

Może być bowiem tak, że zabraknie Ci siły i motywacji, by do niej w ogóle dotrwać. A jeśli już nawet dotrwasz, to nie jest wcale mało prawdopodobne, że implementacja Twojego pomysłu daleko odbiegnie od tego, co faktycznie miałoby mieć istotne znaczenie dla innych.

I zupełnie niepotrzebnie kolejne Twoje potencjalnie wielkie dzieło pozostanie w sferze niespełnionych marzeń, albo wychodząc na światło dzienne stanie się sztuką dla sztuki, lądując w genialnie do tego przystosowanej szufladzie.

3. Zdolności przywódcze

Umiejętność rozpoznania sytuacji, kiedy już nie powinieneś być solistą, ale przekazać swój pomysł innym, by to oni wcielili go w życie stając się jego uprawnionymi współtwórcami, umiejętność budowania kreatywnych, a zarazem zdolnych do skutecznego działania zespołów, umiejętność motywowania i zarządzania pracą innych ludzi – to klucz do naprawdę dużych przedsięwzięć.

Jak to autor fajnie ujął: „Pomysły będą rozwijały się tylko wtedy, gdy będziesz zarządzał nimi jako przywódca, a nie jako niezależny twórczy fantasta.”


Zapraszam do subskrypcji Newslettera oraz do udziału w szkoleniu:
Zarządzanie czasem. Jak być lepiej zorganizowanym, wydajnym i skutecznym?


Owocnego dnia! 🙂

– Sylwester Laskowski

PS. Na koniec garść cytatów

„Podczas gdy wielu z nas poświęca zbyt wiele energii na poszukiwanie kolejnego wspaniałego pomysłu, moje badania pokazują, że bardziej korzystne byłoby dla nas rozwijanie zdolności do urzeczywistniania pomysłów – zdolności, która wytrzymuje próbę czasu.”

„Pomysły, które wpływają na rozwój biznesu, nie są wynikiem niezwykle kreatywnego zmysłu, ale mistrzowskiego zarządzania.”

„Większość pomysłów rodzi się i umiera w samotności.”

„Siły, które pomagają nam być osobą wydajną i realizować pomysły, często pozostają w sprzeczności z najważniejszym źródłem naszych pomysłów: z naszą kreatywnością.”

„Sposób, w jaki organizujesz realizację projektów, ustanawiasz priorytety oraz zarządzasz swoją energią, jest prawdopodobnie ważniejszy niż rodzaj pomysłów, jakie chcesz realizować.”

„Całkowita wolność oznacza całkowitą odpowiedzialność.”

„Nawet jeśli koncepcja samotnego, kreatywnego geniusza istniała w przeszłości, nie ma wątpliwości co do tego, że w dwudziestym pierwszym wieku jest ona mocno przestarzała.”

„Historię tworzą pełni pasji, kreatywni ludzie oraz organizacje dysponujące rzadką umiejętnością kierowania innymi – oraz sobą.”